TPS793285DBVT
595-TPS793285DBVT
TPS793285DBVT
Mfr.:
Description:
LDO Voltage Regulators High PSRR Fast RF High-Enable 200mA
Lifecycle:
End of Life:
Scheduled for obsolescence and will be discontinued by the manufacturer.
ECAD Model:
In Stock: 5
Stock:
5 Can Dispatch Immediately
Quantities greater than 5 will be subject to minimum order requirements.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 250)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Reel, Cut Tape, MouseReel
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Similar Product
Texas Instruments TPS7A20285PDBVR
Texas Instruments
LDO Voltage Regulators 300-mA ultra-low-noi se low-IQ low-dropo
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Texas Instruments
Product Category: LDO Voltage Regulators
RoHS:
SMD/SMT
SOT-23-5
2.85 V
200 mA
1 Output
Positive
170 uA
Fixed
- 40 C
+ 125 C
112 mV
TPS793285
Reel
Cut Tape
MouseReel
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Development Kit: TPS793285YEQEVM
Dropout Voltage - Max: 200 mV at 200 mA
Ib - Input Bias Current: 170 uA
Line Regulation: 0.05 % / V
Load Regulation: 5 mV
Operating Supply Current: 170 uA
Pd - Power Dissipation: 560 mW
Product Type: LDO Voltage Regulators
Factory Pack Quantity: 250
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Voltage Regulation Accuracy: 2 %