TPS730285DBVR
Texas Instruments
595-TPS730285DBVR
TPS730285DBVR
Mfr.:
Description:
LDO Voltage Regulators Sgl Output LDO 200mA Fixed 2.85 A 595-TP A 595-TPS730285DBVT
ECAD Model:
In Stock: 1.106
Stock:
1.106 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
6 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Reel, Cut Tape, MouseReel
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Mfr. Part No.:
Reel, Cut Tape, MouseReel
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Similar Product
Texas Instruments TPS730285DBVT
Texas Instruments
LDO Voltage Regulators Sgl Output LDO 200mA Fixed 2.85
End of Life: Scheduled for obsolescence and will be discontinued by the manufacturer.
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Product Category: LDO Voltage Regulators
RoHS:
SMD/SMT
SOT-23-5
2.85 V
200 mA
1 Output
Positive
250 uA
2.7 V
5.5 V
Fixed
- 40 C
+ 125 C
120 mV
TPS730
Reel
Cut Tape
MouseReel
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Dropout Voltage - Max: 210 mV at 200 mA
Ib - Input Bias Current: 170 uA
Line Regulation: 0.05 % / V
Load Regulation: 5 mV
Operating Supply Current: 170 uA
Pd - Power Dissipation: 560 mW
Product Type: LDO Voltage Regulators
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Voltage Regulation Accuracy: 2 %