TPS6287B25LA0WRZVR
Texas Instruments
595-TPS6287B25LA0WRR
TPS6287B25LA0WRZVR
Mfr.:
Description:
Switching Voltage Regulators 6V input 25A parall elable synchronous b
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
6.000
Expected 8/17/2026
Factory Lead Time:
12
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
6.000 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Texas Instruments
Product Category: Switching Voltage Regulators
RoHS:
SMD/SMT
WQFN-FCRLF-EP-24
Buck
400 mV to 775 mV
25 A
1 Output
2.7 V
6 V
2.1 mA
1.5 MHz
- 40 C
+ 125 C
TPS6287B25
Brand: Texas Instruments
Country of Assembly: CN
Country of Diffusion: US
Country of Origin: CN
Moisture Sensitive: Yes
Product Type: Switching Voltage Regulators
Shutdown: Shutdown
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Type: Synchronous Step-Down DC/DC Converter with I2C
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
ECCN:
EAR99
TPS6287Bxx Synchronous Buck Converters
Texas Instruments TPS6287Bxx Synchronous Buck Converters are a family of pin-to-pin 10A,15A, 20A, and 25A synchronous step-down DC/DC converters with I2C interface and differential remote sense. All devices offer ease of use and high efficiency. Low-resistance power switches allow up to 25A output current at high ambient temperatures. The devices can operate in stacked mode to spread the power dissipation across multiple devices or to deliver higher output currents.