TMS320VC5402AZWS16
595-S320VC5402AZWS16
TMS320VC5402AZWS16
Mfr.:
Description:
Lifecycle:
End of Life:
Scheduled for obsolescence and will be discontinued by the manufacturer.
ECAD Model:
In Stock: 158
Stock:
158 Can Dispatch Immediately
Quantities greater than 158 will be subject to minimum order requirements.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
1.120 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Texas Instruments
Product Category: Digital Signal Processors & Controllers - DSP, DSC
RoHS:
DSPs
C54x
1 Core
20 MHz
BGA-144
16 kB
32 kB
1.6 V
TMS320VC5402A
SMD/SMT
- 40 C
+ 100 C
Tray
Brand: Texas Instruments
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: PH
Data Bus Width: 16 bit
Development Kit: TMDSDSK5416
I/O Voltage: 3.3 V
Instruction Type: Fixed Point
Interface Type: I2C, I2S, SPI, UART
Moisture Sensitive: Yes
Number of Timers/Counters: 2 x 16 bit
Product Type: DSP - Digital Signal Processors & Controllers
Factory Pack Quantity: 160
Subcategory: Embedded Processors & Controllers
Supply Voltage - Max: 1.65 V
Supply Voltage - Min: 1.55 V