TLV9004IDRG4
Texas Instruments
595-TLV9004IDRG4
TLV9004IDRG4
Mfr.:
Description:
Operational Amplifiers - Op Amps Quad 5.5-V 1-MHz RRI O operational amp
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
In Stock: 1.912
Stock:
1.912 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 2500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Texas Instruments
Product Category: Operational Amplifiers - Op Amps
RoHS:
4 Channel
1 MHz
2 V/us
400 uV
5 pA
5.5 V
1.8 V
60 uA
63 dB
30 nV/sqrt Hz
SOIC-14
SMD/SMT
No Shutdown
- 40 C
+ 125
TLV9004IDRG4
Reel
Cut Tape
MouseReel
Amplifier Type: Low Power
Brand: Texas Instruments
Country of Assembly: MY
Country of Diffusion: US
Country of Origin: MY
In - Input Noise Current Density: 23 fA
Input Type: Rail-to-Rail
Ios - Input Offset Current: 2 pA
Maximum Dual Supply Voltage: +/- 2.75 V
Minimum Dual Supply Voltage: +/- 900 mV
Output Type: Rail-to-Rail
Product: Operational Amplifiers
Product Type: Op Amps - Operational Amplifiers
PSRR - Power Supply Rejection Ratio: 80 dB
Factory Pack Quantity: 2500
Subcategory: Amplifier ICs
THD plus Noise: 0.004 %
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CAHTS:
USHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
TLV900x/TLV900x-Q1 Low-Voltage Op Amplifiers
Texas Instruments TLV900x/TLV900x-Q1 Low-Voltage Operational Amplifiers come with rail-to-rail input and output swing capabilities. These operational amplifiers provide a cost-effective solution for space-constrained applications. These applications include smoke detectors, wearable electronics, and small appliances, requiring low-voltage operation and high capacitive-load drive. The capacitive-load drive of the TLV900x is 500pF, and the resistive open-loop output impedance makes it easy to stabilize with much higher capacitive loads. These op amps are designed specifically for low-voltage operation (1.8V to 5.5V) with performance specifications similar to the TLV600x devices. The robust design of the Texas Instruments TLV900x simplifies the circuit design. These op amps feature unity-gain stability, an integrated RFI and EMI rejection filter, and no-phase reversal in overdrive conditions.