TLV840MADL13DBVR
Texas Instruments
595-TLV840MADL13DBVR
TLV840MADL13DBVR
Mfr.:
Description:
Supervisory Circuits Low-voltage supervis or with adjustable-
ECAD Model:
In Stock: 336
Stock:
336
Can Dispatch Immediately
On Order:
6.000
Expected 7/2/2026
Factory Lead Time:
12
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Texas Instruments
Product Category: Supervisory Circuits
RoHS:
Voltage Supervisory
SMD/SMT
SOT-23-5
1.3 V
1 Input
Active Low, Open Drain
Manual Reset
No Watchdog
No Backup
40 us
6 V
- 40 C
+ 125 C
0.5 %
TLV840
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Texas Instruments
Chip Enable Signals: No Chip Enable
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: PH
Operating Supply Current: 120 nA
Power Fail Detection: No
Product Type: Supervisory Circuits
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Supply Voltage - Min: 700 mV