TLV27L2IDR
Texas Instruments
595-TLV27L2IDR
TLV27L2IDR
Mfr.:
Description:
ECAD Model:
In Stock: 1.256
Stock:
1.256 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 2500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Tube
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Similar Product
Texas Instruments TLV27L2ID
Texas Instruments
Operational Amplifiers - Op Amps 11uA 106kHz R/R A 59 5-TLV27L2IDR A 595- A 595-TLV27L2IDR
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Product Category: Operational Amplifiers - Op Amps
RoHS:
2 Channel
160 kHz
60 mV/us
5 mV
60 pA
16 V
2.7 V
7 uA
400 uA
86 dB
89 nV/sqrt Hz
SOIC-8
SMD/SMT
No Shutdown
- 40 C
+ 125 C
TLV27L2
Reel
Cut Tape
MouseReel
Amplifier Type: Micropower Amplifier
Brand: Texas Instruments
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MX
In - Input Noise Current Density: 0.0006 pA
Input Type: Rail-to-Rail
Maximum Dual Supply Voltage: +/- 8 V
Minimum Dual Supply Voltage: +/- 1.35 V
Output Type: Rail-to-Rail
Product: Operational Amplifiers
Product Type: Op Amps - Operational Amplifiers
PSRR - Power Supply Rejection Ratio: 74 dB
Factory Pack Quantity: 2500
Subcategory: Amplifier ICs
Unit Weight: 170 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
ECCN:
EAR99
TLV27Lx/TLV27Lx-Q1 Single-Supply Op Amps
Texas Instruments TLV27Lx/TLV27Lx-Q1 Single-Supply Operational Amplifiers provide rail-to-rail output capability. The TLV27Lx/TLV27Lx-Q1 takes the minimum operating supply voltage to 2.7V over the extended industrial temperature range while adding the rail-to-rail output swing feature. The TLV27Lx/TLV27Lx-Q1 also provides 160kHz bandwidth from only 7µA. The maximum recommended supply voltage is 16V, which allows the devices to be operated from (±8V supplies down to ±1.35V) two rechargeable cells. The rail-to-rail outputs make the TLV27Lx/TLV27Lx-Q1 good upgrades for the TLC27Lx/TLV27Lx-Q1 family, offering more bandwidth at a lower quiescent current. The TLV27Lx/TLV27Lx-Q1 offset voltage is equal to that of the TLC27LxA variant. The cost-effectiveness makes them an excellent alternative to the TLC/V225x, where offset and noise are not premium importance. The Texas Instruments TLV27Lx-Q1 devices are AEC-Q100 qualified for automotive applications.