THVD1410DR
Texas Instruments
595-THVD1410DR
THVD1410DR
Mfr.:
Description:
RS-422/RS-485 Interface IC 3.3-V to 5-V RS-485 transceiver with +/- A 595-THVD1410D
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
10.000
Expected 7/16/2026
Expected 7/23/2026
Factory Lead Time:
12
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1   Maximum: 250
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 2500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Tube
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Similar Product
Texas Instruments THVD1410D
Texas Instruments
RS-422/RS-485 Interface IC 3.3-V to 5-V RS-485 transceiver with +/- A 595-THVD1410DR
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Product Category: RS-422/RS-485 Interface IC
RoHS:
THVD1410
SMD/SMT
SOIC-8
Transceiver
1 Driver
1 Receiver
500 kb/s
5.5 V
3 V
- 40 C
+ 125 C
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Texas Instruments
Country of Assembly: MX
Country of Diffusion: US
Country of Origin: US
Duplex: Half Duplex
Input Voltage: 15 V
Operating Supply Current: 2.4 mA
Operating Supply Voltage: 5 V
Output Current: 8 mA, 60 mA
Output Voltage: 3 V
Pd - Power Dissipation: 410 mW