PTH12050WAD
Texas Instruments
595-PTH12050WAD
PTH12050WAD
Mfr.:
Description:
DC/DC Converters - Through Hole 1.2 to 5.5V 6A 12V Input WideAdj Module
ECAD Model:
In Stock: 405
Stock:
405 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
Texas Instruments
Product Category: DC/DC Converters - Through Hole
RoHS:
Non-Isolated
1 Output
12 V
10.8 V
13.2 V
1.2 V to 5.5 V
6 A
Module
22 mm (0.866 in)
12.6 mm (0.496 in)
8.6 mm (0.339 in)