LP3875ES-1.8/NOPB
Texas Instruments
926-3875ES-1.8/NOPB
LP3875ES-1.8/NOPB
Mfr.:
Description:
LDO Voltage Regulators 1.5A Low Dropout LDO A 926-LP3875ESX18NO A 926-LP3875ESX18NOPB
ECAD Model:
In Stock: 156
Stock:
156 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Texas Instruments
Product Category: LDO Voltage Regulators
RoHS:
REACH - SVHC:
SMD/SMT
TO-263-5
1.8 V
1.5 A
1 Output
Positive
10 nA
2.5 V
7 V
73 dB
Fixed
- 40 C
+ 125 C
380 mV
LP3875
Tube
Brand: Texas Instruments
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MY
Dropout Voltage - Max: 0.05 V at 150 mA, 0.45 V at 1.5 A
Ib - Input Bias Current: 6 mA
Line Regulation: 0.02 %
Load Regulation: 0.06 %
Moisture Sensitive: Yes
Operating Supply Current: 6 mA
Product: Linear Regulators
Product Type: LDO Voltage Regulators
Factory Pack Quantity: 45
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Tolerance: 3 %
Type: Ultra Low Dropout Voltage
Voltage Regulation Accuracy: 1.5 %