LP2985A-30DBVR
Texas Instruments
595-LP2985A-30DBVR
LP2985A-30DBVR
Mfr.:
Description:
LDO Voltage Regulators Sgl Output 150mA Fix ed(3.0V) Lo Quies A A 595-LP2985A-30DBVT
ECAD Model:
In Stock: 9.380
Stock:
9.380 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Cut Tape / MouseReel™
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Reel, Cut Tape, MouseReel
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Similar Product
Texas Instruments LP2985A-30DBVT
Texas Instruments
LDO Voltage Regulators Sgl Output 150mA Fix ed(3.0V) Lo Quies A A 595-LP2985A-30DBVR
SOT-23-5
3 V
150 mA
1 Output
Positive
850 uA
2.2 V
16 V
+ 125 C
280 mV
LP2985A
Brand: Texas Instruments
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Dropout Voltage - Max: 3 mV
Ib - Input Bias Current: 850 uA
Line Regulation: 0.014 %/V
Operating Supply Current: 850 uA
Product: LDO Voltage Regulators
Product Type: LDO Voltage Regulators
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Type: Low Noise Low Dropout Regulators
Voltage Regulation Accuracy: 1 %