LP2985A-29DBVR
Texas Instruments
595-LP2985A-29DBVR
LP2985A-29DBVR
Mfr.:
Description:
LDO Voltage Regulators Sgl Output 150mA Fix ed(2.9V) Lo Quies
ECAD Model:
In Stock: 2.957
Stock:
2.957 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Quantities greater than 2957 will be subject to minimum order requirements.
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Cut Tape / MouseReel™
SOT-23-5
2.9 V
150 mA
1 Output
Positive
850 uA
2.2 V
16 V
+ 125 C
280 mV
LP2985A
Brand: Texas Instruments
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Dropout Voltage - Max: 3 mV at 0 A
Ib - Input Bias Current: 850 uA
Line Regulation: 0.014 %/V
Operating Supply Current: 850 uA
Product Type: LDO Voltage Regulators
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Voltage Regulation Accuracy: 1 %