LP2985-33DBVTG4
595-LP2985-33DBVTG4
LP2985-33DBVTG4
Mfr.:
Description:
LDO Voltage Regulators Sgl Output 150mA Fixed(3.3V) Lo Quies
Lifecycle:
End of Life:
Scheduled for obsolescence and will be discontinued by the manufacturer.
ECAD Model:
In Stock: 4.488
Stock:
4.488 Can Dispatch Immediately
Quantities greater than 4488 will be subject to minimum order requirements.
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 250)
Cut Tape / MouseReel™
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Reel, Cut Tape, MouseReel
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Mfr. Part No.:
Reel, Cut Tape, MouseReel
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Similar Product
Texas Instruments LP2985-33DBVR
Texas Instruments
LDO Voltage Regulators 150-mA Low-Noise 1.5 % tolerance A 595-L A 595-LP2985-33DBVT
SOT-23-5
3.3 V
150 mA
1 Output
Positive
850 uA
2.2 V
16 V
+ 125 C
280 mV
LP2985
Brand: Texas Instruments
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Dropout Voltage - Max: 3 mV
Ib - Input Bias Current: 850 uA
Line Regulation: 0.014 %/V
Operating Supply Current: 850 uA
Product: LDO Voltage Regulators
Product Type: LDO Voltage Regulators
Factory Pack Quantity: 250
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Type: Low Noise Low Dropout Regulators
Voltage Regulation Accuracy: 1.5 %