LP2981-28DBVR
Texas Instruments
595-LP2981-28DBVR
LP2981-28DBVR
Mfr.:
Description:
ECAD Model:
In Stock: 4.059
Stock:
4.059 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
6 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Reel, Cut Tape, MouseReel
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Similar Product
Texas Instruments LP2981-28DBVT
Texas Instruments
LDO Voltage Regulators 100-mA 1.25% Toleran ce A 595-LP2981-28D A 595-LP2981-28DBVR
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Product Category: LDO Voltage Regulators
RoHS:
SMD/SMT
SOT-23-5
2.8 V
100 mA
1 Output
Positive
600 uA
2.2 V
16 V
Fixed
- 40 C
+ 125 C
200 mV
LP2981
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Texas Instruments
Country of Assembly: CN
Country of Diffusion: US
Country of Origin: CN
Dropout Voltage - Max: 3 mV
Ib - Input Bias Current: 600 uA
Line Regulation: 0.014 %/V
Operating Supply Current: 600 uA
Product: LDO Voltage Regulators
Product Type: LDO Voltage Regulators
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Type: Ultra Low Dropout Regulators
Voltage Regulation Accuracy: 2 %