LMR16006YEVM
Texas Instruments
595-LMR16006YEVM
LMR16006YEVM
Mfr.:
Description:
Power Management IC Development Tools LMR16006Y Eval Mod B oard
In Stock: 1
Stock:
1 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1   Maximum: 5
Texas Instruments
Product Category: Power Management IC Development Tools
RoHS:
Evaluation Modules
Voltage Regulator - Switching Regulator
3.8 V to 42 V
5 V
LMR16006Y
LMR16006Y
Brand: Texas Instruments
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: US
Description/Function: LMR16006Y evaluation module
For Use With: LMR16006Y
Maximum Operating Temperature: + 125 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Output Current: 600 mA