LM320T-15
926-LM320T-15
LM320T-15
Mfr.:
Description:
Linear Voltage Regulators 1.5-A, negative linear voltage regulator with high-PSRR 3-TO-220 0 to 125
Lifecycle:
Obsolete
ECAD Model:
Mouser does not presently sell this product in your region.
Availability
Stock:
Similar Product
Texas Instruments LM320T-15/NOPB
Texas Instruments
Linear Voltage Regulators 3-Term Neg Regs
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Texas Instruments
Product Category: Linear Voltage Regulators
Delivery Restrictions:
RoHS: N
LM320-N
Through Hole
TO-220-3
1 Output
Negative
- 15 V
1.5 A
Fixed
- 18 V
- 25 V
0 C
+ 125 C
2 mA
Tube
Brand: Texas Instruments
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MY
Line Regulation: 20 mV
Load Regulation: 80 mV
Pd - Power Dissipation: 15 W