DAC38RF82IAAVR
Texas Instruments
595-DAC38RF82IAAVR
DAC38RF82IAAVR
Mfr.:
Description:
ECAD Model:
This product may require additional documentation to export from the United States.
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
18 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1000   Multiples: 1000
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 1000)
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Tray
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Similar Product
Texas Instruments DAC38RF82IAAV
Texas Instruments
Digital to Analog Converters - DAC Dual-Channel 14-Bit 9-GSPS A 595-DAC38RF A 595-DAC38RF82IAAVR
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Product Category: Digital to Analog Converters - DAC
Delivery Restrictions:
RoHS:
DAC38RF82
14 bit
9 GS/s
2 Channel
1 ns
Voltage
JESD204B
- 40 C
+ 85 C
SMD/SMT
FCBGA-144
Reel
Architecture: Current Source
Brand: Texas Instruments
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: Not Available
Development Kit: DAC38RF82EVM
DNL - Differential Nonlinearity: 3 LSB
Features: Ultra High Speed
Gain Error: 2 % FSR
INL - Integral Nonlinearity: 4 LSB
Moisture Sensitive: Yes
Number of Converters: 2 Converter
Operating Supply Current: 815 mA
Pd - Power Dissipation: 2.638 W
Power Consumption: 3.8 W
Product Type: DACs - Digital to Analog Converters
Reference Type: External, Internal
Reference Voltage: 900 mV
SFDR - Spurious Free Dynamic Range: 72 dB
Shutdown: No Shutdown
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Data Converter ICs
Supply Voltage - Max: - 1.71 V, 1.05 V, 1.89 V
Supply Voltage - Min: - 1.89 V, 950 mV, 1.71 V