BZX884C5V6DPYR
Texas Instruments
595-BZX884C5V6DPYR
BZX884C5V6DPYR
Mfr.:
Description:
Zener Diodes 5.6V Zener diode in 0402 package
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time.
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 10000)
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Texas Instruments
Product Category: Zener Diodes
5.6 V
SMD/SMT
X1SON-2
250 mW
5 %
750 nA
40 Ohms
- 55 C
+ 150 C
Single
MouseReel
Brand: Texas Instruments
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: Not Available
Height: 0.3 mm
If - Forward Current: 10 mA
Ir - Reverse Current: 750 nA
Length: 1 mm
Product Type: Zener Diodes
Factory Pack Quantity: 10000
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Vf - Forward Voltage: 900 mV
Voltage Temperature Coefficient: 2.5 mV/C
Width: 0.6 mm
Zener Current: 5 mA