AMC1300BDWVR
Texas Instruments
595-AMC1300BDWVR
AMC1300BDWVR
Mfr.:
Description:
Isolation Amplifiers ±250-mV input precision current A A 595-AMC1300BDWV
ECAD Model:
In Stock: 2.846
Stock:
2.846 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 1000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
5.000 Quote
Alternative Packaging
Mfr. Part No.:
Packaging:
Tube
Availability:
In Stock
Price:
Min:
1
Similar Product
Texas Instruments AMC1300BDWV
Texas Instruments
Isolation Amplifiers ±250-mV input precision current A A 595-AMC1300BDWVR
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Product Category: Isolation Amplifiers
RoHS:
AMC1300
1 Channel
5000 Vrms
Galvanic Isolation
310 kHz
100 dB
- 24 uA
200 uV
5.5 V
3 V
6.3 mA
- 55 C
+ 125 C
SMD/SMT
SOIC-8
Reel
Cut Tape
MouseReel
Amplifier Type: Precision
Brand: Texas Instruments
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MY
Gain Error: 0.03 %
Gain V/V: 8.2 V/V
Ios - Input Offset Current: 5 nA
Maximum Input Resistance: 22 kOhms
Moisture Sensitive: Yes
Output Current per Channel: 13 mA
Pd - Power Dissipation: 56.52 mW