BZX85C3V6 R0G
Taiwan Semiconductor
821-BZX85C3V6R0G
BZX85C3V6 R0G
Mfr.:
Description:
Zener Diodes 1300mW, 5%, Small Signal Zener Diode
Lifecycle:
End of Life:
Scheduled for obsolescence and will be discontinued by the manufacturer.
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 5000   Multiples: 5000
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 5000)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Taiwan Semiconductor
Product Category: Zener Diodes
RoHS:
3.6 V
Through Hole
DO-41-2
1.3 W
5 %
20 uA
20 Ohms
Single
60 mA
Reel
Brand: Taiwan Semiconductor
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Diameter: 2.8 mm
Length: 5.2 mm
Product Type: Zener Diodes
Factory Pack Quantity: 5000
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Vf - Forward Voltage: 1.2 V