BZX84C16H RFG
Taiwan Semiconductor
821-BZX84C16HRFG
BZX84C16H RFG
Mfr.:
Description:
Zener Diodes SOT-23, 300mW, +-5%, 16V, Zener Diode
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
In Stock: 7.870
Stock:
7.870 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
23 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 3000)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Taiwan Semiconductor
Product Category: Zener Diodes
RoHS:
SMD/SMT
SOT-23
AEC-Q101
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: Taiwan Semiconductor
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Product Type: Zener Diodes
Factory Pack Quantity: 3000
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Zener Current: 100 nA
Part # Aliases: BZX84C16H
Unit Weight: 8 mg
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
BZX84 Surface Mount Zener Diodes
Taiwan Semiconductor BZX84 Surface Mount Zener Diodes are AEC-Q101 qualified diodes that are ideally suited for automated assembly processes. These diodes feature a 2.4V to 39V Zener voltage selection range with ±5% tolerance and exhibit 300mW power dissipation. The BZX84 diodes offer a -55°C to 150°C storage temperature range and come in an SOT-23 package. These BZX84 surface mount Zener diodes are used in applications that require general regulation functions.