BZX79C16 R0G
Taiwan Semiconductor
821-BZX79C16R0G
BZX79C16 R0G
Mfr.:
Description:
Zener Diodes 500mW, 5%, Small Signal Zener Diode
RoHS:
16 V
Through Hole
DO-35-2
500 mW
5 %
50 nA
40 Ohms
- 65 C
+ 175 C
Single
5 mA
Reel
Cut Tape
BZX79
Country of Origin: TW
Diameter: 2.28 mm
Length: 5.08 mm
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Vf - Forward Voltage: 1.5 V