BZX79B56 R0G
Taiwan Semiconductor
821-BZX79B56R0G
BZX79B56 R0G
Mfr.:
Description:
Zener Diodes 500mW, 2%, Small Signal Zener Diode
RoHS:
56 V
Through Hole
DO-35-2
500 mW
2 %
200 Ohms
- 55 C
+ 155 C
Single
2 mA
Reel
Cut Tape
BZX79B
Country of Origin: TW
Diameter: 2.28 mm
Length: 5.08 mm
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Vf - Forward Voltage: 1.5 V
Zener Current: 39.2 mA