BZX79B51 R0G
Taiwan Semiconductor
821-BZX79B51R0G
BZX79B51 R0G
Mfr.:
Description:
Zener Diodes 500mW, 2%, Small Signal Zener Diode
Lifecycle:
Obsolete
ECAD Model:
Mouser does not presently sell this product in your region.
Availability
Stock:
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Taiwan Semiconductor
Product Category: Zener Diodes
Delivery Restrictions:
RoHS:
51 V
Through Hole
DO-35-2
500 mW
2 %
180 Ohms
- 55 C
+ 155 C
Single
2 mA
Reel
Cut Tape
BZX79B
Brand: Taiwan Semiconductor
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Diameter: 2.28 mm
Length: 5.08 mm
Product Type: Zener Diodes
Factory Pack Quantity: 10000
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Vf - Forward Voltage: 1.5 V
Zener Current: 35.7 mA