BZX55B18 R0G
Taiwan Semiconductor
821-BZX55B18R0G
BZX55B18 R0G
Mfr.:
Description:
Zener Diodes 500mW, 2%, Small Signal Zener Diode
Lifecycle:
End of Life:
Scheduled for obsolescence and will be discontinued by the manufacturer.
ECAD Model:
In Stock: 7.475
Stock:
7.475 Can Dispatch Immediately
Quantities greater than 7475 will be subject to minimum order requirements.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 10000)
Similar Product
Taiwan Semiconductor BZT52B18 RHG
Taiwan Semiconductor
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Product Category: Zener Diodes
RoHS:
18 V
Through Hole
DO-35
500 mW
2 %
100 nA
50 Ohms
- 55 C
+ 175 C
Single
5 mA
Reel
Cut Tape
Brand: Taiwan Semiconductor
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Diameter: 2.28 mm
Length: 5.08 mm
Product Type: Zener Diodes
Factory Pack Quantity: 10000
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Vf - Forward Voltage: 1 V