2MM-RDP-S10-S-H-TB
TE Connectivity
571-2MM-RDP-S10-SHTB
2MM-RDP-S10-S-H-TB
Mfr.:
Description:
Headers & Wire Housings 10P,2MM,REC,IDC,LATCH,26-30,STRIP,Au0.76
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
20 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1584   Multiples: 1584
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
TE Connectivity
Product Category: Headers & Wire Housings
RoHS:
Connectors
Receptacle
10 Position
2 mm (0.079 in)
1 Row
Panel Mount
IDC
Straight
Socket (Female)
Gold
Signal
30 AWG to 26 AWG
- 40 C
+ 125 C
Brand: TE Connectivity
Contact Material: Phosphor Bronze
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Current Rating: 2 A
Flammability Rating: UL 94 V-0
Housing Colour: Black
Housing Gender: Receptacle
Housing Material: Liquid Crystal Polymer (LCP)
Product Type: Headers & Wire Housings
Factory Pack Quantity: 22
Subcategory: Headers & Wire Housings
Voltage Rating: 125 V