RP7SL024
TE Connectivity / Schrack
655-RP7SL024
RP7SL024
Mfr.:
Description:
General Purpose Relays SPST-NO 12A 24VDC POWER PCB RELAY
ECAD Model:
In Stock: 843
Stock:
843 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
32 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Quantities greater than 843 will be subject to minimum order requirements.
Minimum: 1   Multiples: 1
TE Connectivity
Product Category: General Purpose Relays
RoHS:
REACH - SVHC:
Power Relays
Standard
24 VDC
1 Form A (SPST-NO)
16 A
Solder Pin
Through Hole
400 VAC
Non-Latching
1.1 kOhms
Silver Tin Oxide (AgSnO)
29 mm
12.6 mm
25.5 mm
Bulk
Brand: TE Connectivity / Schrack
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CZ
Product Type: General Purpose Relays
Factory Pack Quantity: 20
Subcategory: Relays
Part # Aliases: 6-1393231-6
Unit Weight: 16,859 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Relay Solutions
TE Connectivity's (TE) broad range of relays and contactors serve a variety of applications. The TE product line includes leading brands such as AGASTAT, AXICOM, CII, KILOVAC, OEG, P&B, PRODUCTS UNLIMITED, and SCHRACK. Switching capabilities range from dry circuit to 1600A, up to 70kV, and as high as 6GHz. Electromechanical, solid-state, and hybrid types range from SMT PC board-mount devices to large panel-mount units. TE's line of relays features expansive sets of options for enclosures, terminations, inputs, contact arrangements, and ratings. High-performance types are specifically designed to operate in rigorous environments (shock, vibration, temperature, altitude) such as those encountered in military and aerospace applications.