T92P7D12-12
TE Connectivity / P&B
655-T92P7D12-12
T92P7D12-12
Mfr.:
Description:
Plug-in Relays DPST-NO PC MT 12VDC
In Stock: 293
Stock:
293
Can Dispatch Immediately
On Order:
240
Expected 10/12/2026
Factory Lead Time:
23
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
TE Connectivity
Product Category: Plug-in Relays
RoHS:
REACH - SVHC:
Power Relays
Standard
12 VDC
2 Form A (DPST-NO)
30 A
Solder Pin
PCB Mount
600 VAC
Non-Latching
86 Ohms
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
T92
Brand: TE Connectivity / P&B
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Height: 30.73 mm
Length: 52.32 mm
Product Type: Industrial Relays
Factory Pack Quantity: 30
Subcategory: Relays
Width: 34.54 mm
Part # Aliases: 6-1393211-5
Unit Weight: 88,178 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Relay Solutions
TE Connectivity's (TE) broad range of relays and contactors serve a variety of applications. The TE product line includes leading brands such as AGASTAT, AXICOM, CII, KILOVAC, OEG, P&B, PRODUCTS UNLIMITED, and SCHRACK. Switching capabilities range from dry circuit to 1600A, up to 70kV, and as high as 6GHz. Electromechanical, solid-state, and hybrid types range from SMT PC board-mount devices to large panel-mount units. TE's line of relays features expansive sets of options for enclosures, terminations, inputs, contact arrangements, and ratings. High-performance types are specifically designed to operate in rigorous environments (shock, vibration, temperature, altitude) such as those encountered in military and aerospace applications.