PC20-5-TO8
TE Connectivity / First Sensor
718-PC20-5-TO8
PC20-5-TO8
Mfr.:
Description:
Photodiodes PIN PD 20mm sqd. H/S Ept Pin Phtdiode
Lifecycle:
Obsolete
ECAD Model:
Mouser does not presently sell this product in your region.
Availability
Stock:
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
TE Connectivity
Product Category: Photodiodes
Delivery Restrictions:
RoHS:
PIN Photodiodes
TO-8
Through Hole
800 nm
2 nA
30 V
3.5 ns
- 40 C
+ 100 C
PIN Series 5
Brand: TE Connectivity / First Sensor
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: US
Noise Equivalent Power - NEP: 4.9E-14 W/sqrt Hz
Product Type: Photodiodes
Responsivity: 0.52 A/W