RLC73K3AR402FTDF
TE Connectivity / CGS
279-RLC73K3AR402FTDF
RLC73K3AR402FTDF
Mfr.:
Description:
Current Sense Resistors - SMD RLC73K 3A R402 1% 1K RL
ECAD Model:
In Stock: 1.940
Stock:
1.940 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
15 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 1000)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
TE Connectivity
Product Category: Current Sense Resistors - SMD
RoHS:
Reel
Cut Tape
RLC73
402 mOhms
1 W
1 %
200 PPM / C
2512
6.35 mm (0.25 in)
3.1 mm (0.122 in)
0.6 mm (0.024 in)
- 55 C
+ 155 C
Thick Film
2 Terminal
SMD/SMT
Application: Current Sense
Brand: TE Connectivity / CGS
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: TW
Mounting Style: PCB Mount
Number of Terminals: 2 Terminal
Product: Current Sense Resistors
Product Type: Current Sense Resistors
Factory Pack Quantity: 1000
Subcategory: Resistors
Type: Current Sense Resistor
Part # Aliases: 8-2176603-3
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
USHTS:
ECCN:
EAR99
RLC73 Current Sense Resistors
TE Connectivity's (TE) CGS RLC73 Current Sense Resistors are low ohmic resistors that are cost-effective due to fact they are constructed and terminated without the use of noble metals (Ag /Pd / Ru). These Resistors are fully RoHS compliant and feature power ratings up to 2W and TCRs down to 50ppm/°C in the high-power version. These TE CGS RLC73 Current Sense Resistors also act as current sensors towards ICs for battery charge management and low-voltage power supplies.