27P-PLU-2-01
TE Connectivity / AMP
655-27P-PLU-2-01
27P-PLU-2-01
Mfr.:
Description:
Standard Circular Connector PLUG, COMMUNICATION
ECAD Model:
In Stock: 5
Stock:
5 Can Dispatch Immediately
Quantities greater than 5 will be subject to minimum order requirements.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
10 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
TE Connectivity
Product Category: Standard Circular Connector
RoHS:
REACH - SVHC:
Connectors
27 Position
Without Socket Contacts
Cable
Aluminum
131.76 mm
131.76 mm
MU27P
Bulk
Brand: TE Connectivity / AMP
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: FR
Current Rating: 30 A
Flammability Rating: UL 94 V-0
Housing Gender: Male
Housing Material: Thermoplastic (TP)
Mounting Angle: Right Angle
Product Type: Standard Circular Connector
Shell Style: Plug
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: Circular Connectors
Voltage Rating: 600 V