VLCF5020T-2R7N2R2-1
TDK
810-VLCF52T2R7N2R21
VLCF5020T-2R7N2R2-1
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD 2.7uH 2.2A 5x5x2.0mm
ECAD Model:
In Stock: 220
Stock:
220
Can Dispatch Immediately
On Order:
500
Expected 6/9/2026
Factory Lead Time:
12
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
TDK
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
Power Inductor
5 mm x 5 mm x 2 mm
Shielded
2.7 uH
30 %
2.55 A
83 mOhms
2.28 A
- 40 C
+ 105 C
Standard
5 mm
5 mm
2 mm
Ferrite
VLCF
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: Commercial
Brand: TDK
Core Type: Wirewound
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Mounting Style: PCB Mount
Product: Power Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 500
Subcategory: Inductors, Chokes & Coils
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz