SPM10065VC-6R8M-D
TDK
810-SPM10065VC-6R8M
SPM10065VC-6R8M-D
Mfr.:
Description:
Power Inductors - SMD IND,6.8uH,17.4A,12.3mohm,-55-155C AEC-Q200
ECAD Model:
In Stock: 752
Stock:
752 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
30 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
Packaging:
Full Reel (Order in multiples of 500)
Qty. Unit Price
Ext. Price
Cut Tape / MouseReel™
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
TDK
Product Category: Power Inductors - SMD
RoHS:
Power Inductor
10.5 mm x 10 mm x 6.5 mm
Shielded
6.8 uH
20 %
12.3 mOhms
16.8 A
- 55 C
+ 155 C
Standard
10.5 mm
10 mm
6.5 mm
Ferrite
AEC-Q200
SPM-VC-D
Reel
Cut Tape
MouseReel
Application: Automotive
Brand: TDK
Core Type: Wirewound
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: CN
Mounting Style: PCB Mount
Product: Inductors
Product Type: Power Inductors - SMD
Factory Pack Quantity: 500
Termination Style: SMD/SMT
Test Frequency: 100 kHz
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Power Inductors
SPM-VC-D Automotive Inductors
TDK SPM-VC-D Automotive Inductors are metal composite-type wound inductors for power circuits using a metallic magnetic material. These AEC-Q200-compliant inductors feature 30G vibration resistance, a 1µH to 100µH inductance range, 2.3mΩ to 334mΩ DC resistance range, and an operating temperature range of -55°C to +155°C (including self-temperature rise). The SPM-VC-D components offer low Rdc and miniaturization due to the superior DC superimposition characteristics of the metallic magnetic materials. TDK SPM-VC-D Automotive Inductors are ideally suited for use in automotive-related equipment such as LEDs, engine control modules, advanced driver-assistance systems (ADAS), and body control modules.