B43630A9827M000
TDK
871-B43630A9827M000
B43630A9827M000
Mfr.:
Description:
Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In 400VDC 820uF 20% PVC STD 6.3mm Term
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
12 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Similar Products
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
TDK
Product Category: Aluminium Electrolytic Capacitors - Snap In
820 uF
400 VDC
30 mm (1.181 in)
55 mm (2.165 in)
10 mm (0.394 in)
General Purpose Electrolytic Capacitors
2000 Hour
20 %
3.76 A
150 mOhms
- 25 C
+ 85 C
2 Pin
B43630
Bulk
Brand: TDK
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: HU
Dissipation Factor DF: 0.2
Product Type: Electrolytic Capacitors
Factory Pack Quantity: 80
Subcategory: Capacitors
Termination Style: Snap In
Test Frequency: 100 Hz