IBH12020A007V-007-R
TDK-Lambda
967-IBH12020A007V007
IBH12020A007V-007-R
Mfr.:
Description:
DC/DC Converters - SMD 5/12Vin 0.7-5.5Vout 20A P Log
ECAD Model:
In Stock: 150
Stock:
150 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
24 Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 250)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
TDK-Lambda
Product Category: DC/DC Converters - SMD
RoHS:
REACH - SVHC:
Non-Isolated
1 Output
80 W
12 V
3.5 V
14 V
700 mV to 5.5 V
20 A
20.3 mm (0.799 in)
11.4 mm (0.449 in)
10 mm (0.394 in)
Industrial
iBH
Brand: TDK-Lambda
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MY
Maximum Operating Temperature: + 115 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Moisture Sensitive: Yes
Mounting Style: SMD/SMT
Packaging: Reel
Packaging: Cut Tape
Product: Non-Isolated / PoL
Product Type: Non-Isolated DC-DC Converters
Factory Pack Quantity: 250
Subcategory: DC-DC Converters
Part # Aliases: IBH12020A007V-007-R
Unit Weight: 80 g
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CNHTS:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
ECCN:
EAR99
TDK-Lambda iBH Series Non-Isolated Converters
TDK-Lambda iBH Series Non-Isolated SMT Point of Load Converters are 20A non-isolated SMT point of load converters featuring a DOSA compatible footprint and constant switching frequency. The iBH Series has a 0.7 to 5.5V DC output and 3.5 to 14V DC input. The converters are designed for industrial, test, communication, and broadcast applications.