8501RS44P14V20
Square D
996-8501RS44P14V20
8501RS44P14V20
Mfr.:
Description:
General Purpose Relays RELAY 250VAC 10A TYPE R
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
Minimum: 1   Multiples: 1
Ext. Price
250 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Schneider Electric
Product Category: General Purpose Relays
RoHS:
Power Relays
Miniature
120 VAC
4 Form C (4PDT-NO, NC)
15 A
Plug In
Socket
300 VAC, 30 VDC
Plug In
Non-Latching
Silver Alloy (Ag)
8501R
41.8 mm
14 mm
27.3 mm