SCE90AA160
SanRex
197-SCE90AA160
SCE90AA160
Mfr.:
Description:
Thyristor Modules Discrete Semiconductor Modules 1600V 90A
ECAD Model:
Availability
Stock:
0
You can still purchase this product for backorder.
On Order:
9
Expected 9/8/2026
Factory Lead Time:
26
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
SanRex
Product Category: Thyristor Modules
RoHS:
SCE
1.7 V
100 mA
- 40 C
+ 130 C
Screw Mount
Tray
Brand: SanRex
Configuration: Dual
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Output Current: 90 A
Pd - Power Dissipation: 10 W
Product Type: Thyristor Modules
Factory Pack Quantity: 10
Subcategory: Discrete and Power Modules
Technology: Si
Tradename: SanRex
Type: Thyristor / Diode
Vr - Reverse Voltage: 1.6 kV