DF60LA160
SanRex
197-DF60LA160
DF60LA160
Mfr.:
Description:
Diode Modules Discrete Semiconductor Modules 1600V 60A Bridge Rectifiers
ECAD Model:
In Stock: 2
Stock:
2
Can Dispatch Immediately
On Order:
5
Expected 9/8/2026
Factory Lead Time:
26
Weeks Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Long lead time reported on this product.
Minimum: 1   Multiples: 1
SanRex
Product Category: Diode Modules
RoHS:
Screw Mount
1.6 kV
3-Phase Bridge
1.3 V
- 40 C
+ 150 C
DF
Tray
Brand: SanRex
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: JP
Output Current: 60 A