TW-28-12-G-D-665-248
Samtec
200-TW2812GD665248
TW-28-12-G-D-665-248
Mfr.:
Description:
Board to Board & Mezzanine Connectors Flexible Surface Mount Board Stacking Header
ECAD Model:
Availability
Stock:
51 Can Dispatch in 5 Days
Minimum: 1   Multiples: 1
Samtec
Product Category: Board to Board & Mezzanine Connectors
RoHS:
Headers
56 Position
2 mm (0.079 in)
2 Row
Solder Pin
Vertical
0.665 in
5.2 A
- 55 C
+ 125 C
Gold
Phosphor Bronze
Liquid Crystal Polymer (LCP)
TW
Bulk
Brand: Samtec
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: Not Available
Data Rate: 4 Gb/s, 8 Gb/s
Flammability Rating: UL 94 V-0
Mounting Style: Through Hole
Product Type: Board to Board & Mezzanine Connectors
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: Board to Board & Mezzanine Connectors
Termination Post Length: 0.248 in