SSW-150-22-F-T-RA-LL
Samtec
200-SSW15022FTRALL
SSW-150-22-F-T-RA-LL
Mfr.:
Description:
Headers & Wire Housings Tiger Buy Socket Strip with PCB Tails
Lifecycle:
New At Mouser
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
14 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Samtec
Product Category: Headers & Wire Housings
Sockets
Socket
150 Position
2.54 mm (0.1 in)
3 Row
Through Hole
Solder
Right Angle
Gold
- 55 C
+ 125 C
Tube
Brand: Samtec
Contact Material: Phosphor Bronze
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: US
Current Rating: 4.7 A
Flammability Rating: UL 94 V-0
Housing Colour: Black
Housing Gender: Socket
Housing Material: Liquid Crystal Polymer (LCP)
Product Type: Headers & Wire Housings
Factory Pack Quantity: 4
Subcategory: Headers & Wire Housings
Voltage Rating: 465 VAC, 655 VDC