SSM-108-F-DV-016
Samtec
200-SSM108FDV016
SSM-108-F-DV-016
Mfr.:
Description:
Headers & Wire Housings Surface Mount PCB Socket Strips
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
2 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Samtec
Product Category: Headers & Wire Housings
RoHS:
Headers
Socket
16 Position
2.54 mm (0.1 in)
2 Row
2.54 mm (0.1 in)
SMD/SMT
Solder
Straight
Gold
SSM
Tiger Claw
Board-to-Board, Cable
- 55 C
+ 125 C
Tube
Brand: Samtec
Contact Material: Phosphor Bronze
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: VN
Current Rating: 5.2 A
Flammability Rating: UL 94 V-0