SSM-106-S-DH-012-TR
Samtec
200-SSM106SDH012TR
SSM-106-S-DH-012-TR
Mfr.:
Description:
Headers & Wire Housings Surface Mount PCB Socket Strips
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
2 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 375   Multiples: 375
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 375)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Samtec
Product Category: Headers & Wire Housings
RoHS:
Headers
Socket
12 Position
2.54 mm (0.1 in)
2 Row
2.54 mm (0.1 in)
SMD/SMT
Solder
Horizontal
Gold
SSM
Tiger Claw
Board-to-Board, Cable
- 55 C
+ 125 C
Reel
Brand: Samtec
Contact Material: Phosphor Bronze
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MY
Current Rating: 5.2 A
Flammability Rating: UL 94 V-0