MTLW-106-24-S-D-217
Samtec
200-MTLW10624SD217
MTLW-106-24-S-D-217
Mfr.:
Description:
Headers & Wire Housings .100 Low Profile Variable Post Height Terminal Strip
ECAD Model:
Availability
Stock:
487 Can Dispatch in 20 Days
Minimum: 1   Multiples: 1
Samtec
Product Category: Headers & Wire Housings
RoHS:
Headers
Pin Strip
12 Position
2.54 mm (0.1 in)
2 Row
2.54 mm (0.1 in)
Through Hole
Solder Pin
Straight
Pin (Male)
Gold
5.511 mm (0.217 in)
5.158 mm (0.203 in)
MTLW
Flex Stack
- 55 C
+ 125 C
Bulk
Brand: Samtec
Contact Material: Phosphor Bronze
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: US
Current Rating: 5.2 A
Flammability Rating: UL 94 V-0