MTLW-103-06-F-D-145
Samtec
200-MTLW10306FD145
MTLW-103-06-F-D-145
Mfr.:
Description:
Headers & Wire Housings .100 Low Profile Variable Post Height Terminal Strip
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
2 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Samtec
Product Category: Headers & Wire Housings
RoHS:
Headers
Pin Strip
6 Position
2.54 mm (0.1 in)
2 Row
Through Hole
Solder Pin
Straight
Pin (Male)
Gold
3.683 mm (0.145 in)
2.417 mm (0.095 in)
MTLW
Flex Stack
- 55 C
+ 125 C
Bulk
Brand: Samtec
Contact Material: Phosphor Bronze
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: US
Current Rating: 5.2 A
Flammability Rating: UL 94 V-0