MTLW-102-10-G-S-535
Samtec
200-MTLW10210GS535
MTLW-102-10-G-S-535
Mfr.:
Description:
Headers & Wire Housings .100 Low Profile Variable Post Height Terminal Strip
ECAD Model:
Availability
Stock:
2.136 Can Dispatch in 5 Days
Minimum: 1   Multiples: 1
Samtec
Product Category: Headers & Wire Housings
RoHS:
Headers
Pin Strip
2 Position
2.54 mm (0.1 in)
1 Row
Through Hole
Solder Pin
Straight
Pin (Male)
Gold
13.58 mm (0.535 in)
5.971 mm (0.235 in)
MTLW
Flex Stack
- 55 C
+ 125 C
Bulk
Brand: Samtec
Contact Material: Phosphor Bronze
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: Not Available
Current Rating: 5.2 A
Flammability Rating: UL 94 V-0