LL032-92SP-92SP-0610
Samtec
200-03292SP92SP0610
LL032-92SP-92SP-0610
Mfr.:
Description:
RF Cable Assemblies 32 GHz Nitrowave High-Performance Cable Assembly, 2.92 mm Plug to 2.92 mm Plug, 610 mm
Lifecycle:
New Product:
New from this manufacturer.
ECAD Model:
In Stock: 3
Stock:
3 Can Dispatch Immediately
Factory Lead Time:
1 Week Estimated factory production time for quantities greater than shown.
Minimum: 1   Multiples: 1
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
100 Quote
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Samtec
Product Category: RF Cable Assemblies
RoHS:
2.92 mm
Plug (Male)
Straight
2.92 mm
Plug (Male)
Straight
610 mm (24.016 in)
50 Ohms
32 GHz
Yellow
Bag
Brand: Samtec
Connector A Polarity: Normal
Connector B Polarity: Normal
Contact Material: Copper
Contact Plating: Gold
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: US
Frequency Range: 0 Hz to 32 GHz
Minimum Frequency: 0 Hz
Product Type: RF Cable Assemblies
Series: LL032
Subcategory: Cable Assemblies
Tradename: Nitrowave
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
This functionality requires JavaScript to be enabled.
TARIC:
USHTS:
ECCN:
EAR99
Nitrowave™ High-Performance RF Cable Assemblies
Samtec Nitrowave™ High-Performance RF Microwave Cable Assemblies offer improved stability with flexure and Nitrowave cable technology. The coaxial structure, designed with an outer jacket in distinctive Samtec orange, is built to meet the increasing demands of the aerospace, defense, computer, and instrumentation markets. Nitrowave cable assemblies provide optimized performance at frequencies that go beyond traditional industry targets to support emerging applications. These cable assemblies are phase- and amplitude-stable with flexure and feature lower-density dielectric ratings, state-of-the-art shielding techniques, silver plating enhancements, and mechanical and environmental robustness. Specifications include 50Ω impedance, -90dB minimum shielding effectiveness, and a wide temperature range of -65°C to +125°C.