HPM-14-01-T-S
Samtec
200-HPM1401TS
HPM-14-01-T-S
Mfr.:
Description:
Headers & Wire Housings .200 Power Terminal Strip
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
2 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Samtec
Product Category: Headers & Wire Housings
RoHS:
Headers
Pin Strip
14 Position
5.08 mm (0.2 in)
1 Row
Through Hole
Solder Pin
Straight
Pin (Male)
Tin
HPM
- 55 C
+ 105 C
Bulk
Brand: Samtec
Contact Material: Copper Alloy
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: US
Current Rating: 16.1 A
Housing Colour: Black
Housing Material: Polyester
Product Type: Headers & Wire Housings
Factory Pack Quantity: 1
Subcategory: Headers & Wire Housings
Voltage Rating: 850 VAC, 1.2 kVDC