DW-08-13-S-D-915
Samtec
200-DW0813SD915
DW-08-13-S-D-915
Mfr.:
Description:
Board to Board & Mezzanine Connectors Flexible Board Stacking Header with Fixed Tail Length
ECAD Model:
Availability
Stock:
188 Can Dispatch in 5 Days
Minimum: 1   Multiples: 1
Samtec
Product Category: Board to Board & Mezzanine Connectors
RoHS:
Headers
16 Position
2.54 mm (0.1 in)
2 Row
Solder
Vertical
0.915 in
- 55 C
+ 125 C
Gold
Phosphor Bronze
Polyester
DW
Bulk
Application: Board-to-Board, Cable
Brand: Samtec
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: Not Available
Flammability Rating: UL 94 V-0
Mounting Style: Throuh Hole
Factory Pack Quantity: 1
Termination Post Length: 2.79 mm