BSS-025-01-L-D-EM2
Samtec
200-BSS02501LDEM2
BSS-025-01-L-D-EM2
Mfr.:
Description:
Board to Board & Mezzanine Connectors 0.635 mm Basic Blade & Beam Socket Strip
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
11 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 1   Multiples: 1
Samtec
Product Category: Board to Board & Mezzanine Connectors
RoHS:
BSS
Tube
Brand: Samtec
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: MY
Product Type: Board to Board & Mezzanine Connectors
Factory Pack Quantity: 18
Subcategory: Board to Board & Mezzanine Connectors
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
TARIC:
CAHTS:
USHTS:
JPHTS:
KRHTS:
MXHTS:
BRHTS:
ECCN:
EAR99
Flexible Stacking Connectors
Samtec Flex Stacking Board Connectors feature a large variety of board-to-board connectors with design flexibility. These Samtec board-to-board connector systems are available in a variety of pitches, densities, stack heights, orientations, and other standard or modified options, making it easy to find the right connector for any application. Flex-Stack options include one-piece, low profile pass-through, elevated, hermaphroditic, shrouded, coplanar, parallel, and perpendicular. Post heights are adjustable in increments of 0.005” (0.13mm).
BTS & BSS Basic Blade & Beam Header & Socket
Samtec BTS & BSS are basic blade and beam header and socket surface-mount board-to-board connectors. These intermateable connectors feature between 25 and 100 0.025" pitch contacts per row, with a 1.8A current rating per contact. Samtec BTS & BSS Basic Blade & Beam Header & Socket feature a phosphor bronze terminal and contact material, with a liquid crystal polymer insulator.