RDS-16S-7229-R-JSMT-TR
Same Sky
490-RDS16S7229RJSMTR
RDS-16S-7229-R-JSMT-TR
Mfr.:
Description:
Coded Rotary Switches Rotary DIP Switch, 7.2 x 7.2 x 2.9 mm, rotor actuator 16 pos, J Hook SMT,TR
ECAD Model:
Availability
Stock:
Non-Stocked
Factory Lead Time:
9 Weeks Estimated factory production time.
Minimum: 800   Multiples: 800
Unit Price:
Ext. Price:
Est. Tariff:
This Product Ships FREE
Qty. Unit Price
Ext. Price
Full Reel (Order in multiples of 800)
Product Attribute Attribute Value Select Attribute
Same Sky
Product Category: Coded Rotary Switches
RoHS:
16 Position
Raised
PCB Mount
Through Hole
Reel
Actuator Material: Liquid Crystal Polymer (LCP)
Actuator Style: Arrow
Brand: Same Sky
Country of Assembly: Not Available
Country of Diffusion: Not Available
Country of Origin: KR
Current Rating: 100 mA
Illuminated: Non-Illuminated
Lamp Type: -
Life: 10000 Cycle
Maximum Operating Temperature: + 85 C
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Product Type: Rotary Switches
Factory Pack Quantity: 800
Subcategory: Switches
Voltage Rating DC: 50 VDC
Products found:
To show similar products, select at least one checkbox
Select at least one checkbox above to show similar products in this category.
Attributes selected: 0
CNHTS:
USHTS:
KRHTS:
ECCN:
EAR99
IP67 Rated DIP Switches
Same Sky IP67 Rated DIP Switches are ideally suited for dealing with moisture and contaminants in harsh environments. These switches are housed in packages as small as 7.2mm x 7.2mm. The IP67-rated rotary DIP switches feature 4, 8, 10, or 16 positions and 2.54mm or 5.08mm pitches. These Same Sky switches offer multiple termination types that include gull wing, angled gull wing, J-hook gull wing, PC pin, and crimped PC pin. The IP67 rated DIP switches include raised or flat actuator levels with arrow, cross, or slotted actuator styles. These switches operate at -60°C to 125°C temperature range. The DIP switches offer 24Vdc, 42Vdc, or 50Vdc switching voltage, 42Vdc or 50Vdc non-switching voltage, 25mA or 100mA switching current, and 100mA or 400mA non-switching current.
DIP Switches
Same Sky DIP Switches offer piano, rotary, and slide actuator types with 24VDC to 50VDC rated voltage range, 400mA maximum current, and operating temperatures from -60°C to +125°C. These series feature a through-hole or surface mount design, a range of actuator levels, and long, short, or right-angle pins. Same Sky DIP switches further provide a 1.27mm, 2.54mm, or 5.08mm pitch and pole options from 1 up to 16 while meeting the UL 94 V-0 flammability rating and RoHS compliance.